Кристијан Голубовиќ, кој и самиот има искуство со лежење во затвори во Србија и во Грција  во интервјуто за „Република“ вели дека е невозможно да се избега од затвор без логистика од внатре и од надвор.

Тоа е тешко.Тој што сака да бега мора да најде прилика еднаш во неколку години за да излезе надвор или пак некоја ненормална случајност па да ја искористи. Секое бегство 98 проценти е организирано од надвор и од внатре до детали.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.