Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против германски државјанин, кој се товари дека го сторил кривичното дело „тешка телесна повреда“, предвидено и казниво согласно член 131 став 1 од Кривичниот законик.

Основното обвинителство денеска соопшти дека нa 12 декември, на бензинска пумпа на автопатот Е75, во близина на клучката кај Кадино, тој со умисла му нанел тешки телесни повреди на едно лице.

Откако претходно со својата вереница изнајмиле автомобил на Меѓународниот аеродром Скопје, тие го замолиле оштетениот вработен во рент-а-кар агенцијата да ги вози и да им помогне да ја пронајдат вилата во која требало да престојуваат.

Откако му го кажале името на вилата, оштетениот застанал на бензинската пумpа и телефонски разговарал со вработените во вилата, кои му појасниле дека објектот е во населбата Пинтија. Во тој момент, без никаков повод или причина, обвинетиот започнал со висок тон да му се обраќа на оштетениот на англиски јазик, му се доближил, му го одзел мобилниот телефон од раката и со него го удрил по лицето. Притоа оштетениот се здобил со тешка телесна повреда – скршеница на левата јаболчна коска, скршеница на левата орбита и на левиот горновиличен синус, соопшти Обвинителството.

Ценејќи дека во конкретниот случај постои опасност од бегство, надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје доставил и предлог за определување мерка притвор за обвинетото лице, на кое претходно со решение на судија на претходна постапка му беше определен куќен притвор.​

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.