Мртви тела на две починати лица се пронајдени во атарот на село Миравци, гевгелиско, на место викано „Јаворица“.

Од МВР велат дека најверојатно станува збор за мигранти, а по овластување на Јавен обвинител, полициски службеници од ОВР Гевгелија извршиле увид и притоа кај едното лице била пронајдена картичка за идентификација издадена од Република Грција и било утврдено дека станува збор за малолетник од Авганистан, додека, кај другото лице не биле пронајдени документи за идентификација.

Случајот бил пријавен вчера коколу 9:30 часот во ОВР Гевгелија, а по наредба на Јавен обвинител телата биле дадени на обдукција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.