Вчера претпладне во СВР Битола, З.П. од село Могила пријавил дека при ископ на темели за куќа во с. Могила биле пронајдени две гранати калибар 60мм и калибар 75мм од Првата Светска војна.

Од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување гранатите се подигнати за понатамошна постапка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.