Основното јавно обвинителство Велес донело наредба за спроведување истражна постапка против две лица од Велес, на возраст од 51 и 41 година, поради постоење на основано сомневање дека го сториле кривичното дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

На осомничените им е одреден 30-дневен притвор.

Двајцата осомничени на 29 јуни 2021 година, во викендичка во Велес, по претходен заеднички договор неовластено заради продажба држеле наркотична дрога – хероин во количина од 93,09 грама. Еден од нив договорил преземање на дрогата од лице од Скопје и му дал на другиот осомничен пари во износ од 55.000,00 денари за да ја преземе дрогата кај местото наречено Штипска петља. Откако тој ја донел дрогата во викендичката, осомничените заедно почнале да ја препакуваат во помали пакувања, за што користеле дигитална вага. Во моментот кога почнале со препакување на наркотичната дрога, пријавените се затекнати од страна на овластени полициски службеници од СВР Велес кои извршиле претрес во викендичката – информираат од ЈО.

Јавниот обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот суд Велес доставил предлог за определување на мерката притвор за двајцата осомничени. Предлогот на обвинителството е прифатен, по што Судот на осомничените со решение им определи притвор во траење од по 30 дена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.