Адвокатот Сашо Дукоски денеска побара судот да назначи нов поротник бидејќи според него на поротничката Вања Николаки Штерјова мандатот ѝ истекол во 2019 година. Со поротник со истечен мандат судот не може да заседава.

Судечкиот совет на овој начин е непрописно составен и е незаконск, истакна Дукоски.

Судиката Масевска прво даде пауза за да одлучи дали рочиштето ќе продолжи, а по паузата судијката го отфрли баррањето, бидејќи поротничката добила нов мандат. Судењето продолжи.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.