Министерството за внатрешни работи соопшти детал за тешката сообраќајна несреќа која вчера се случи на регионалниот пат Р-1401, на место викано „Валандовско брдо“, а во која повредени се 11 лица.

-Во 16.20 часот се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „форд мондео“ со струмички регистарски ознаки, управувано од И.И.(29) од с.Свидовица, струмичко, без возачка дозвола и патничко возило „фиат добло“ со струмички регистарски ознаки, управувано од С.П.(32) од с.Муртино, струмичко, информира МВР.

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобиле возачот С.П. и сопатниците во возилото „форд“, малолетник од Штип, З.И.(26) од с.Свидовица и двајца малолетници од истото село, констатирани во Медицински центар Струмица. Со телесни повреди, констатирани, исто така, во Медицински центар Струмица, се здобиле возачот И.И. и пет сопатници во двете возила.

Увид на местото извршила екипа од Полициската станица Валандово.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.