Затворскиот чувар е суспендиран и на барање на заповедникот покрената е дисциплинска постапка против него“, изјави за „Телма“ директорот на затворот Скопје во Шуто Оризари, Есад Рахиќ.

Денеска беше објавена видео снимка на која се гледа затворскиот чувар, кој непристојно се однесува додека Бојан Јовановски го изнесуваат на носилка. На Боки 14 му се слошило пред да даде исказ за случајот „Рекет“ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, и мораше со Брза помош да биде пренесен во болница.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.