Во рамки на засилените акциски контроли на Министерството за внатрешни работи во областа на сообраќајот, во текот на вчерашниот ден на територијата на град Скопје изречени се вкупно 113 мерки.

Како што соопшти МВР, меѓу казните 38 се за возење повеќе од дозволената брзина, 10 за возење без возачка дозвола, седум санкции за управување возило под дејство на алкохол, четири за користење мобилен телефон за време за возење, четири прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли.

Од МВР порачуваат дека засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.