Борбите на кучиња се договараат  на Фејсбук,алармираат од „Анима мунди“.

Оттаму велат дека институциите не реагираат што приредувачите на борбите  не се ни плашат од објави на видеа или трофејни фотографии на кучето победник. Се толерира лесна заработка преку крвта на животните и бараат брза реакција

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.