Бојан Јовановски уште еднаш од судот побара да оди во домашен притвор и дека неговата здравствена состојба бара хигиена и соодветно третирање. Тој се пожали дека за неколку дена неговиот татко оди на операција додека мајка му секој ден е на работа и оти нема кој да му носи храна во затврот.

Ветувам дека нигде нема да бегам и дека редовно ќе се појавувам на рочиштата. Цел државен апарат е против мене и се крши на мој грб, рече Јовановски.

Тој во судницата рече дека нема да го цитира Гоце Делчев, бидејќи никој не му е рамен да го цитира, алудирајќи на претходното цитирање од страна на обвинителката Вилма Рускоска. Но, одбра да го цитира Иво Андриќ.

Доаѓаат времиња кога паметниот ќе замолчи, будалата ќе проговори, а фукарата ќе се обогати.

Откако ја цитираше познататра мисла на нобеловецот, Рускоска го запраша Боки дали тоа „фукара се обогати“ се однесува на него.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.