Бојан Јовановски, познат уште како Боки 13 првоосомничен за аферата „Рекет“ денеска првпат пред обвинител од Одделот за организиран криминал и корупција исказ. Тој стражарно беше спроведен од истражниот затвор „Скопје“ каде ги одлежува вторите 30 дена притвор кој му беа одредени по барање на ОЈО.

Неговиот адвокат Сашо Дуковски неодамна изјави дека Јовановски има нарушено здравје.

 

Утре пак, пред обвинител од Одделот за организиран криминал и корупција исказ ќе дава Катица Јанева. Таа на 20 август беше уапсена тогашната шефицата на Специјалното јавно обвинителство Катица Јанева. Откако даде исказ пред судија на предходна постапка таа заработи 30 дена притвор во истражниот затвор „Скопје“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.