Бобан Илиќ, кој е осуден за смртта на 4-годишниот Алмир Алиу денеска се појави во затворот Кшање во Куманово, каде што треба да одлежи ефективна затворска казна.

Случајот ја потресе јавноста во јуни 2016 година. Првообвинетиот Бобан Илиќ, прво беше обвинет за убиство, а потоа делото беше преквалификувано во тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот.

Судскиот процес беше по постојани тензии, а беа организирани и протести пред судот во Куманово и во Скопје.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.