ОВР Дебар поднесе кривична пријава против Џ.А.(38) од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

При контрола на лица кои имаат решение за задолжителна самоизолација, извршена на 20.08.2021, полициските службеници не го пронашле пријавениот во неговиот дом со што постапил спротивно на законските прописи за заштита од коронавирусот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.