Ме исфрлија од болница неподвижен , само толку може да каже маж кој извесно време живее во тезга на пазарот во Битола. Пазарџиите му носат храна , но тој не може да се помести и да одржува хигиена, oбјавува „Досие.мк“ трогателна приказна.

Бездомникот на кој не му се знае името и потеклото живее пикнат во тезга, а целиот измет е под него. Луѓето од Македонско братство го снимаа и река дека до него тешко може да се доближи некој бидејки многу непријатно мириса а најверојатно има и црви но и болести. Апелот е до институциите овој човек да биде спасен и иако бездомник да добие достоинствен живот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.