Четиринаесет лица од беровското село Двориште добија кривични пријави за прекршување на забраната за собир што е дел од мерките против пандемијата.

Целиот настан не е невообичаен. Но она што е уникатно за случајот е што тие на 13 јануари годинава се собрале во продавница во селото каде прославувале Стара нова година.

Поради нивната неодговорност обвинителството ги гони за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, по член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.