Во групата „Купи продај – огласник“ на „Фејсбук“, корисникот Бани Рамадани нуди за продажба две тукушто родени мечиња. Покрај тоа што мечките се трајно заштитен дивеч со Законот за Ловство од1996 година и новиот од 2009 година, сепак, некој без проблем ги огласува на интернет, дури и оставајќи свој мобилен телефон.

Толку млади мечки не може да се најдат сами, без до нив да е нивната мајка, која најверојатно е убиена.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.