Вчера попладне на Граничниот премин „Богородица“, при гранични проверки, И.Н. (50) од Косово на увид приложил српска патна исправа на име Х.Е. (43) од Р. Србија.

По извршена контрола било утврдено дека првата страница била фалсификувана.

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“, И.Н. бил лишен од слобода и задржан за понатамошна постапка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.