На граничниот премин „Деве Баир“ бил приведен Бугар со фалц документи. Од МВР информираат дека вчера во 17,50 часот од полициски службеници од Граничен премин ,,Деве Баир” го привеле M.С.M.(56) од Република Бугарија поради основано сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“ казниво по член 378 од КЗ на РМ. Истиот е задржан за понатамошна постапка.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.