Книгата на Стојан Андов може да се продава, одлучи Апелацискиот суд во Скопје, кој ја укина забраната.

Претходно, Основниот суд Скопје 2 донесе решение за привремена мерка со кое забрани продажба и располагање на книгата на Андов со наслов „До атентатот и по него“ во која тој имплицира вмешаност во атентатот на Глигоров на Љубомир Фрчкоски (па и Црвенковски).

Одлуката гаѓанскиот суд ја донесе поради повреда на личните права на тужителот Љубомир Фрчкоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.