Здружението Анима Мунди обвинува за некој ветеринар по име Крсто која бил пријавуван  за мачење и убивање на животните во Штип.

Анима Мунди тврди дека споменатиот крсто амо еднаш симболично казнет за убиени кучиња  бидејќи им ги врзал екстремитетите со јаже да не можат да се движат, а муцките со лепливи траки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.