Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски има нов инцидент за решавање.

Овој пат се работи за припадник на некоја полициска или друга безбедносна институција која што користи службени легитимации.

Возачот чие име се гледа на видеото што негов близок или тој лично го објавил на социјалната мрежа Тик-Ток наместо да плати на патарина ја вади легитимација и минува без да плати на наплатна рампа на автопатот Скопје – Гостивар.

Според законот освен тие службени лица што во моментот вршат оперативни дејствија сите останати мораат да платат патарина.

Со оглед на тоа што во моментот кога минуваат на патарината неговиот совозач го снима, јасно е дека возачот не вршел оперативни дејствија.

Доколку работникот на патарина не го пријавил, во таков случај и тој треба да одговара за пропуштен возач без да плати.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.