Чинот на насилниците предизвика бес на социјалните медиуми, а во борбата против насилството се вклучи адвокатската канцеларија „Ваневски“ од Скопје, кое ѝ понуди бесплатна правна помош на жртвата:

„На нападнатото девојче и нудиме бесплатна правна помош односно застапување во судска постапка со приклучување на кривично гонење и да и се исплати надомест на штета. Доколку некој ја познава нека ја упати да не контактира“, напиша адвокатот Ваневски на Фејсбук.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.