52-годишник болен од ковид-19 од Делчево синоќа починал во брзата помош во овој град, откако категорично одбивал да биде хоспитализиран во штипскиот или во некој од скопските ковид-центри, пренесува „Сакам да кажам“.

Болниот не бил вакциниран, бил со тешка клиничка слика со сериозни проблеми на дишните патишта и белите дробови, но упорно одбивал помош и изјавувал дека не сака да биде згрижен во болница, велат од Здравствениот дом.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.