За да им се помогне на повредените во сообраќајата кај Карпалак денеска 13 возила од Скопје и од Куманово интервенирале. Возилата од Скопје  се враќале по неколку пати за да можат да помогнат на повеќе патници.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.