На социјалните мрежи се појавија фотографии од кампањата за изборите во Бугарија. На нив се гледа како партијата на Бојко Борисов ги поткупува гласачите со брашно, ориз, зејтин, шеќер и паштета.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.