Европската Унија планира да и додели финансиска помош од 500 милијарди евра на Украина за да помогне во заживување на нејзината економија, објави Блумберг, повикувајќи се на неименувани извори.

Според изворите на Блумберг, Европската комисија бара опции за обезбедување на таквото финансирање, како што се грантови и заеми.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.