Првата, единствената необјавена исповед на Нинослав Јовановиќ, во која не покажува каење за своите злосторства. Интервјуто на Нинослав за Курир.рс е снимено во март годинава кога беше ослободен од затвор, по пет месеци откако беше осуден за сексуално малтретирање на жени преку Фејсбук.

Новинарот на Курир тогаш разговараше со Јовановиќ, кој во својата прва и единствена изјава за медиумите направи гаден поглед што ниту еден обичен човек не можеше да го замисли. Курир вели дека токму заради тоа досега не ја објавил оваа исповед.

Во обид да се разјасни и да се стави крај на случајот со исчезнатата Моника што е можно, ти одлучуваат за прв пат да го изнесат разговорот во јавноста и се убедени дека навистина се работи за мрачен ум кој не може да сфати какви злосторства прави, односно дека силува деца.

Силување од одмазда

Само неколку дена по неговото ослободување, озлогласениот Малчански бербер вели дека „тој не се чувствува виновен за своето злосторство“.

Со сигурност можам да кажам дека направив нешто од одмазда. Не беше случајно. Зошто го сторив тоа, добро го знам и сè што можам да кажам е кој што сее тоа и жнее. Што направив, го направив. Јас го отплатив долгот кон државата, но кој е обидот да ме извадат на улица, надвор од градот? Затоа не можам да молчам, рече поранешниот затвореник во својата срамна исповед во март.

ко сторам нешто лошо, дозволете ми да бидам обвинет, но нема ништо од тоа. Никогаш повеќе не можев да направам такво нешто. Моето семејство ќе се откаже од мене ако повторно сторам нешто слично – лажеше Јовановиќ без да трепне.

Во интервјуто за Курир, тој откри дека е подобро во затвор отколку на слобода.

Тие ме сатанизираа, а јас немав шанса да се бранам – рече Јовановиќ без срам и почна да се жали дека не може да најде работа и да ја нахрани својата сопруга и самиот себе.

Јас се оженив заради пишувањето на медиумите и не ми се допаѓа што покажуваат со прст кон мене. Па сега на 13 километри до Ниш одам со велосипед, а не со автобус. Се качувам во автобус, слушам ме озборуваат… И јас сум навистина исплашен за мојата безбедност, затоа што секој на улица може да ми стори нешто мене, а не можам да се бранам, па сега не сакам да фотографирате – рече  Нинослав, кој осум месеци по овие зборови, повтори монструозно злосторство и го загрози животот на една невина девојка, Моника, чија судбина останува неизвесна.

Барам втора шанса

Тој, исто така, рече дека од кога излегол од затвор, одел на психијатар и дека консумира лекови кои претходно не ги земал. Казната што силувачот ја изговори – „На човекот треба да му се даде втора шанса“ – сега замрзнува крв во вените.

Најмногу од сè, мојата вина ја претрпе моето семејство заради оваа потера, рече Нинослав во својата шокантна исповед.

За прекарот

Не ми се допаѓа што сум Бербер.

Коментирајќи го својот прекар, Јовановиќ рече дека воопшто не му е мило да го викаат Малчански бербер, тврдејќи дека прекарот му го дале новинарите.

Первертна личност

Роднините на Нинослав Јовановиќ претходно изјавиле дека тој како момче бил малтретиран во селото.

Многу го тепаа тепан како дете, и тоа продолжи кога порасна. Тој беше момче тука, и се случи девојчињата да му викаат други момчиња да го тепаат. Неговата мајка исто така го тепаше и го малтретираше многу. Таа го заклучуваше во темна просторија… Од друга страна, тој го злоупотребил деветгодишниот брат. Го врзал за вратата и го заклучил во подрумот, или врзан со јаже го спушташе од покривот… Мислиме дека се ова се случува заради некаква освета кон мајка му и децата кои го малтретираа како мал, но ова што го прави е изопачено, рече своевремено негова роднина и додаде дека тој се лечел од пореметување на личноста.

Тој ја негираше вината

Се е монтирано.

Зборувајќи за најновиот случај на сексуално вознемирување на жените, Јовановиќ рече дека неговиот случај е монтиран.

Процесот започна против мене минатиот март, кога јавноста беше предупредена на телевизија дека сум на слобода. Потоа добив работа, почнав да живеам нормално. Контактирав една девојка од Смедеревска Паланка на Фејсбук. После некои пораки, таа ми ги испрати информации дека има 23 години и некои други работи, но и да и платам кредитВидов дека е измама, но ние продолживме да комуницираме. После тоа, таа ме праша за повеќе пари и таму го раскинав контактот. Затоа доаѓам од зад решетки. Бев приведен на 26 октомври и навистина не бев виновен во тој случај. Поминав точно 155 дена во затвор за личност што никогаш не сум ја видел, која дури и ми рече дека сака да се омажи – рече тој

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.