Во селото Купинец во Хрватска се погребани Марија и Фрањо Броз, родителите на Тито чии гробови тој никогаш не ги посетил, како и гробот на неговиот прв син, кој бил погребан на тие гробишта во 1920 година.

Овој факт ја разгорува една од најголемите заговори теории за Броз, тој не бил загорски селанец, туку руски благородник испратен од Советскиот Сојуз да воспостави комунизам во Југославија.

Како што пишува хрватски Експрес, по една темна ноќ во 1920 година, на гробиштата во Купинец, двајца мажи му ископале гроб на едно дете, синот на нивниот сосед Јосип Броз, кој две децении подоцна ќе стане познат во целиот свет под прекарот Тито. .

– Момчето не можеше легално да биде погребано. Тој не беше крстен, а црковните луѓе не дозволија некрстено дете да биде погребано на гробишта. Но, Тито не дозволи да биде спречен. Го погреба синот, но не го одбележа неговиот гроб.

Стигнав таму една вечер и ги најдов татко ми и еден од моите браќа на вечера. Ми кажаа дека мајка ми Марија починала во 1918 година. Само неколку часа подоцна, жена ми го роди своето прво дете, син. Но, тој почина два дена подоцна – сведочеше Тито.

МАЈКА И ТАТКО

Меѓутоа, додека Кумровец се уште е познатото родно место на Јосип Броз Тито, Купинец е целосно заборавен. Камената плоча под која се наоѓаат коските на неговата мајка Марија, таткото Френсис и сестрата Тилда е добро сочувана.

-На горната страна на таблата со најголеми букви пишува „Мајката на Тито“. Но, Френсис не му се обраќа на „тато“ на таблата, туку на неговиот татко. Не е ни чудо, ако се знае дека Тито никогаш не му простил на татко му за врската со вдовица по смртта на мајка му. Но, дали се вистинските родители на поранешниот маршал во тој гроб? – прашува хрватски Експрес.

Освен во училишните учебници, на други места не се споменуваа родителите на Тито, нема нивни фотографии, а камоли слики од нивниот гроб. На пример, никогаш не се случило Тито да отиде во Купинец, да ги посети гробовите на неговите родители или гробот на тој син кој исто така бил погребан таму.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.