Неколкуте кражби во Музејот на Југославија кои се случија последниот период одзеле навистина вредни експонати.Како што објавува „Република.рс“, златен послужавник, златна чаша со ликот на Хајле Силасије изчезнале на митсериозен начин. Српските власти отриле дека тие се претопени во Бугарија.

Кај источниот сосед постоела илегална златара која откупувала златни предмети од црниот пазар која би преработувала во легални парчиња кои потоа се носени во продавниците за накит ширум Европа.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.