Златото изнесено од Југославија на почетокот на Втората светска војна и натаму постои и се чува во американската банка за федерални резерви, објавува српски „Неделник“.

Наследниците на тоа злато, кралското семејство Караѓорѓевиќи сега сакаат да си ги земат тие пари како наследници на некогашната држава Југославија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.