Земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран на подрачјето на Загреб околу 10 часот и 25 минути, јавува Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Земјотресот бил почувствуван и во областа Сисак.

Силен шок со тресење, центар на Петриња. Посилно од вообичаено…“, „Повторно многу силно тресење“, „Па, уште колку“, се дел од коментарите на луѓето кои го почувствувале земјотресот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.