Институтот за јавно здравје на Црна Гора синоќа објави дека еден човек од Плевља, наместо вакцината против Ковид-19 произведена од Фајзер-Бионтек, е ревакциниран со вакцината на кинеската компанија Синофарм.

Од Институтот посочуваат дека пациентот не е во животна опасност, туку дека бара се мониторинг како и после секоја вакцинација, која, како што велат, била преземена во конкретниот случај.

Забележуваме дека во неколку земји во светот, по примањето на вакцината за Синофарм, беше дадена таканаречената трета доза од Фајзер вакцина за оние кои не развиле антитела. Значи, во пракса, ефектите од комбинирање на овие две вакцини веќе се следени, објави Институтот.

Тие рекоа дека биле информирани од Здравствениот дом во Плевља дека, само откако на пациентот му бил отпечатен сертификат за вакцинација со вакцина против Синофарм, медицинската сестра забележала дека ја примил вакцината Фајзер како прва доза.

Претходната потврда во системот беше поништена, а докторот направи извештај во кој беше опишана фактичката состојба, изјавија од ИЈЗЦГ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.