Земјотрес со јачина од 5,7 степени денеска ја погоди провинцијата Малатија во југоисточна Турција, соопшти Институтот за истражување земјотреси и опсерваторијата Кандили. Земјотресот се случил на длабочина од пет километри.

Турската дирекција за вонредни состојби соопшти дека земјотресот бил со јачина од 5,2 степени.

Земјотресот предизвикал штети, но засега нема извештаи за евентуални жртви или повредени.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.