Силен емјотрес со јачина од 5,7 степени го потресе најголемиот турски град Истанбул, соопшти опсерваторијата Кандили и Институтот за истражување земјотреси.

Епицентарот на земјотресот бил на околу 70 километри западно од Истанбул во морето Мармара, јужно од градот Силиври.

очевидци велат дека почувствувале како се тресат зградите во Истанбул, а бројни граѓани панично истрчале на улиците.

Турција е трусно подрајче склоно на земјотреси.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.