Земјотрес со јачина од 4,4 степени го потресе Самос, грчкиот остров во Егејско Море.

Како што објави Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина, епицентарот на земјотресот се наоѓал на 266 километри источно од Атина, на длабочина од 10,5 километри на море, 15 километри северно од Самос.

Првично нема извештаи за штети.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.