Утрово во 2:26 часот е регистриран земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата сакала на брегот на Јадранското море.

Според информациите од интернет порталите кои информираат за земјотресите во светот, епицентарот на овој земјотрес бил на 36 километри западно од Дуброник.

Засега нема информации за повредени лица или материјална штета.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.