Албанија во текот на ноќта ја погоди силен земјотрес со јачина од 4,7 степени по Рихтер.

Епицентарот на земјотресот бил девет километри од градот Ерсека и 95 км од Елбасан, а е регистриран на длабочина од пет километри. Земјотресот го почуствувале и жителите на пограничните региони во Македонија и во Грција.

По овој земјотрес Албанија ја погодија три послаби земјотреси, со јачина од 3,6, потоа 3,4, а потоа и 2,4 степени.

Засега нема информации за евентуална материјална штета.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.