Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала ја потресе областа во близина на грчкиот остров Кос, јавуваат локалните медиуми.

Според порталот „Newsbeast“, епицентарот е регистриран на 27 килограми југозападно од островот Кефалос.
Земјотресот е регистриран на длабочина од 10 километри.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.