Земјотрес со јачина од 4,7 степени денеска е регистриран во близина на островот Крит, објави атинскиот Национален институт за геодинамика.

Епицентарот бил на 95 километри западно од градот Палеохор, на длабочина од 12 километри, пренесува АНА. Во Грција секој ден има земјотреси, но со послаб интензитет. Неодамна имаше силни земјотреси во Лариса во Грција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.