Утрово, после седум часот, се случи нов земјотрес во Јадранското Море.

Земјотресот бил со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала, а неговиот епицентар, според ЕМСЦ, бил на 100 километри јужно од Сплит и 50 километри југозападно од Вела Лука.

Тоа е сеизмички активна област каде што се забележани десетици земјотреси во последните неколку недели.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.