Земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала е регистриран утринава во Србија.

Според информациите, земјотресот бил во 7:33 часот со епицентар во регионот на ВршацRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.