Лика беше погодена од силен земјотрес денес во 13 часот, кој се почувствува во цела Далмација, а засега нема податоци за можна материјална штета.
Според Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар, јачината на земјотресот била 4,2 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил на 88 километри северозападно од Сплит, 12 километри југозападно од Грачац и 51 километар источно од Задар, објави Индекс.хр

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.