Земјотрес со јачина од 3.9 степени пред околу 1 час ја сресе Грција. Земјотресот бил оддалечен на 41 километри од Патра, односно 6 километри од грчкото село Калаврита.

Епицентарот се наоѓа на 53 километри длабочина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.