Во зградата на БИП пиво во Белград се излеа големо количество на амоњак. Неколкумина луѓе меѓу кои и деца кои во тој момент поминувале крај зградата се затруеле и е примени во болница со сериозни заболувања на респираторните органи.

Како што утврдиле пожарникарите, амоњакот почнал да тече откако попуштил еден од вентилите и поради тоа имало неподнослива миризба штетна по здравјето.

Погледнете.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.