Новинар на порталот „Жиг инфо“ од Гроцка, Милан Јовановиќ изјави дека е убеден дека причината за нападот, при што изгоре неговата куќа, исклучително е неговото пишување.
Јовановиќ за порталот „Цензоловка“ истакна дека непознати лица во текот на ноќта фрлиле Молотов коктел врз неговиот дом, а потоа почнале да пукаат врз влезната врата, за да не може да излезе.

Тој истакна дека и претходно добивал закани поради неговото пишување за изградбата на канализација во Врчин, како и поради текстови за злоупотреба на положбата на претседателот на Општина Грoцка.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.