Анонимна закана за бомба дошла до грчките медиуми вечерва. Непознато лице во еден грчки весник предупредило дека две експлозивни направи се поставени на местото каде премиерот Алексис Ципрас вечерва треба да се обрати во Солун.

Две експлозивни направи се поставени во Солун, во Палатата на спортовите , кои ќе експлодираат за 35 минути, најавило непознато лице во 19.26 часот.

Обраќање на премиерот беше закажано за токму тоа време.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.