Словенија ја зајакна граничната контрола кон Италија, откако викендов голем број Италијанци влегоа во земјата користејќи алтернативни премини, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Словенечката полиција објави дека голем број луѓе, користејќи диви шумски предели и земјоделско земјиште, пеш или на велосипеди, влегле во Словенија и на тој начин ги прекршиле одредбите за начинот на поминување на границите.

Полицајците пронашле над 100 вакви нелегални премини.

Локалното население е загрижено и стравува дека ваквото неконтролирано минување на границата може да биде причина за појава на новозаразени со коронавирусот, бидејќи државјаните на Италија доаѓаат од места каде што се уште има голем број заразени со вирусот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.