Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, во интервју за софискиот дневен весник „24 часа“, вели дека е факт, дека е направена видлива и активна политика на Бугарија на Балканот.

– Уште во првите 2-3 месеци од мојот мандат ги посетив сите земји во регионот. Тоа беше мојата цел како министер. Се разбира, отидов и во Романија и во Грција како соседни земји и членки на ЕУ. Постојано се среќававме со колегите на разни форуми. Целта на Бугарија е – и не само на оваа влада, низа влади работеа на тоа – да имаме добри односи со сите наши соседи, вели Захариева.

На прашањето за односите со Македонија, Захариева коментира дека „Бугарија секогаш ја поддржувала и во најтешките моменти, и дека ќе продолжи и сега тоа да го прави“.

– Не сакав да се водат толку многу преговори преку медиумите, тоа доведе до тешка реторика, бидејќи после е тешко да се одречат веќе кажаните зборови. Разбирам дека честопати се зборува за сопствената публика, но не е во ред во 21 век да победува на избори со кампања, против која и да било од твоите соседни земји. Не може да се продолжи вака, вели Захариева.

Според Захариева, сепак, не е тајна дека Белград има силно влијание во Скопје, и дека сигурно има тенденција да се приближи српскиот јазик, српскиот бизнис и институциите. Тренд, што според неа, не запира во последните 30 години.

Целта на Бугарија, вели Захариева, не е да ги расипе пријателските односи меѓу Скопје и Белград.

– Нека бидат пријатели. Ние само сакаме да имаат пријателски однос и со нас. Ајде сите да бидеме пријатели. Да бидеме поврзани, да градиме заедно. Не може да немаме железничка линија со Република  Македонија. Не може да ставаат административни бариери за бугарските компании. Обидот да се претстави Бугарија како историски реваншист на 19 век е крајно неприфатлив, бидејќи нашите проблеми се реални. Најважно е да се смират емоциите и да гледаме прагматично, вели Захариева.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.