Доколку Бугарија замижи на фактот дека Македонија продолжува да ја следи идеологијата поставена од Сталин и Тито, тоа би било од корист за Москва. Така, министерката за надворешни работи Екатерина Захариева ја искоментира верзијата БТВ дека со запирање на процесот на пристапување на Македонија во ЕУ, Бугарија работи во служба на Русија.

На 17 ноември ќе се одржи Совет за општи работи на ЕУ за да се донесе одлука за можниот почеток на преговорите. Захариева рече дека Бугарија нема да му каже да.

Нивната идеологија продолжува да се развива како што планираа Тито и Сталин. Затворајќи ги очите, ја работиме работата на Москва –  рече бугарскиот министер за надворешни работи, наведувајќи го фактот дека во Скопје градоначалникот, член на владејачката партија, организираше прослава годишнина од комунистичкиот диктатор на поранешна Југославија, Јосип Броз Тито, и луѓето кои се залагаат за приближување кон Бугарија се декларираат како национални предавници.

Не сметаме дека во моментот тие се подготвени да ги исполнат условите да започнат преговори – рече Захариева, потсетувајќи на позицијата на Бугарија: Скопје не го спроведува во целост договорот за соседство потпишан во 2017 година, целата државна политика се заснова на омраза кон Бугарија и нејзините луѓе, а активноста на историската комисија беше прекината еднострано.

Никој не го оспорува нивното право да се самоопределуваат и да го нарекуваат нивниот јазик како што сакаат, но ние не се согласуваме дека правото на самоопределување треба да се заснова на омраза, кражба на историјата и негирање на Бугарија и бугарскиот јазик – додаде таа.

Нема начин да се каже „да“ во оваа фаза, нагласи министерот. Тој додаде дека Бугарија има отворена рака кон Македонија. Бугарија е членка на ЕУ и тешко дека која било друга членка на ЕУ ќе направи таков напор да му помогне на Скопје да се снајде во ЕУ, рече министерот за надворешни работи.

Ние не сме непријатели, сакаме да и помогнеме, но не на штета на Бугарија – увери таа, но исто така истакна дека „нема начин две земји што имаат нерешени прашања да седнат на оваа тркалезна маса (на ЕУ). .

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.